איך אפשר להבריא בלי להתרפא

במאמרים הקודמים סקרתי את הסיבות שמעכבות את הריפוי, ואת הגישה שלי לטיפול – הגישה הביו-נוירו-פסיכולוגית או בעברית פשוטה גוף – מוח – נפש.

כעת אתייחס קצת יותר בהרחבה לכל אחד מן המרכיבים בפני עצמו.

נתחיל מהגוף.

אם מסתכלים על הגוף במנותק מהמוח ומהנפש, הטיפול אינו שונה באופן מהותי מטכנאי המטפל במקרר. כאשר למישהו נתפסת האצבע בדלת, אפשר לדבר אתו על תובנות ועל רגשות, אבל כדאי קודם כל לפתוח את הדלת…

בני אדם אינם מכונות כמובן, אך בשורות הבאות בכל זאת נסתכל עליהם ככאלה.

במשך שנים רבות עולם הרפואה יצא מתוך הנחה שכאבים במערכת שריר-שלד כגון כאבי גב, ברכיים או כתפיים נובעים מתוך נזקים ברקמות השונות.

משפטים כמו: "כואב לי הגב כי יש לי פריצת דיסק",

"קשה לי במדרגות כי אין לי סחוס בברכיים",

"לא מסוגל ללבוש חולצה בלי עזרה, כי הגיד בכתף קרוע",

הם חלק מדוגמאות נפוצות לתפיסה המיושנת שהוכחה כשגויה. בשנים האחרונות מדענים וחוקרים יודעים לומר שהקשר בין "נזקים" כאלה לבין כאבים קלוש עד לא קיים.

אז מה בכל זאת גורם לכאב? ושוב – צריך לזכור – ההסתכלות במאמר זה הינה מהזווית הפיזית בלבד.

יש להחליף את המילה "נזק" במילה "עומס". כאשר נוצרים במפרק עומסים חוזרים המצטברים והולכים מגיע שלב בו טווח התנועה יורד ואז מגיעים גם הכאבים וההגבלה בתפקוד.

למה זה כל כך חשוב להבדיל בין נזק לעומס?

נזק צריך לתקן. אם הקרע של הגיד גורם לכאב, כדי להעלים אותו הגיד צריך להבריא. ככל הידוע היום ברוב המקרים האורטופדיים לא צפויה הבראה ספונטנית של ה"נזק" (פריצת דיסק כנראה לא תחזור מעצמה למקום, והסחוס לא ייבנה מאליו, וגם הגיד בכתף לא נוטה להתאחות סתם כך) וממילא כדאי לשקול ניתוח.

עומס צריך לאזן. אם העומס גורם לכאב, כדי להעלים אותו צריך לעשות תנועה בכיוון הנכון, וזהו. נשמע פשוט? נכון מאוד. עושים תנועה בכיוון הנכון כמה וכמה פעמים ביום והעומס פשוט מתאזן. ממש כמו אותו אחד שמדבר בטלפון בזמן שהוא שוטף כלים, ומחזיק את הטלפון בין הכתף לאוזן ואחרי כמה דקות מתחיל להרגיש את הצוואר. עומס… ואז הוא מעביר את הטלפון לכתף השנייה ובתוך כמה שניות מתרחש ריפוי פלאי.

אז בעצם זה נורא פשוט להיפטר מבעיות כאלה. על מה כל הרעש?

לו היינו מכונת כביסה, זה באמת היה פשוט. אבל יש לנו מוח, ויש לנו נפש וכאן העסק מתחיל להסתבך.

מה עושים? על זה במאמרים הבאים בע"ה.

בנתיים נאחל גמר חתימה טובה לכולם!

עמית

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות