להפוך את כיוון הסיבוב
משמאל - מעגל סגור של כאב וחולי מימין - הדרך לבריאות

להפוך את כיוון הסיבוב

אחת התופעות המוכרות בכלל ובעולם הרפואה בפרט, מכונה ה"מעגל השלילי". מתעוררת בעיה רפואית כלשהי הגורמת לירידה בתפקוד, והיא בעצמה מחמירה את אותה הבעיה, וחוזר חלילה. למשל, חולה לב שמפסיק פעילות גופנית, שהרי יש לו לב חלש, וכך מצב הלב יהיה חמור יותר. גם ברוחניות, הדכדוך הנגרם לאדם לאחר שעבר עבירה חמור יותר מהעבירה עצמה, והוא מהווה מצע נוח לביצוע עבירה חמורה יותר וחוזר חלילה. אז איך הופכים את כיוון המעגל?

הפתרון מונח בסוד מכות מצרים :  "נגוף למצרים ורפוא לישראל", כל מכה שהביא הקב"ה על המצרים היתה על ידי רפואה לישראל. מכת ארבה על המצרים ו"הרבה ארבה את זרעך" – משפחה גדולה. מכת חשך על המצרים, ולישראל היה אור – לימוד תורה. מכת בכורות על המצרים, ובני ישראל מקיימים את מצוות הבכורה – פדיון הבן, בכור בהמה, פטר חמור, ביכורים ועוד.

כאשר יהודי מתמודד עם חולי, בבחינת מצרים, הוא זקוק ל"נגוף למצרים" – כלומר לתת מכה לקליפה הגורמת לחולי, ואת זה הוא יכול לעשות על ידי "רפוא לישראל" – למצוא את המקבילה של הקליפה הזו בקדושה – ולהתרכז בה. איך מכים את הרע? על ידי עשיית הטוב.

על פי הטבע האנושי קודם צריך לסלק את המחלה ואז לחזור לחיים, אך באופן הזה לא יהיה ניתן להימלט מאותו מעגל שלילי. סילוק המחלה יתכן דווקא על ידי הבחירה בחיים, בסוד נגוף למצרים – על ידי רפוא לישראל.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות