כבר מריחים את האביב...

אז- למה את/ה אלרגי/ת? או יותר נכון.. למי?
'כל נגעים אדם רואה חוץ מנגעי עצמו'- אלרגיה ברמת הגוף-נפש.
פריחה, עיטושים תכופים, נזלת בלתי פוסקת, גירודים בעיניים ובחיך וקוצר נשימה- אלו סימפטומים היכולים להעיד כי הגוף שלנו מגיב תגובה אלרגית כנגד גורם כלשהו במציאות. שכיחה מאד היא האלרגיה לאביב, המיוחסת לפריחה המלבלבת ואתה אבקני העצים והצמחים השונים הנישאים ברוח... מלבדה קיימות אלרגיות נפוצות רבות כגון ל'קרדית האבק', ללטקס, לתרופות מסוימות לפרוות חתולים וכמובן, למרכיבי מזונות שונים כגון חלב, גלוטן, בטנים ועוד.
האלרגיה נגרמת מתגובת יתר של המערכת החיסונית כלפי מרכיבים, שאצל רוב בני האדם לא יגרמו להתעוררות מיוחדת שלה. אנו מודעים היטב לחשיבותה של המערכת החיסונית שלנו בהגנה מפני וירוסים, חיידקים וכן גופים זרים המגיעים מבחוץ לבקר בתוכנו, אך מה קורה כאשר היא תוקפת יעדים אשר אינם מסוכנים?
אי נוחות גדולה עד משביתה מפעילות יומיומית נגרמת לנו מתופעה זו הנקראת 'אלרגיה' והדחף הראשוני שלנו הוא להדוף אותה מעלינו בכל אמצעי אפשרי. העולם הרפואי הן הקונבנציונאלי והן הטבעי מציע שלל פתרונות; החל משינוי תזונתי, טיפות הומיאופתיות, דיקור מסוגים שונים ועד תרופות אנטי-אלרגניות ובמקרים קשים במיוחד- סטרואידים.
לכל אחת מהדרכים הנ"ל יתרונות משלה, אך לפני שנפנה לבחור במה מהן נשתמש, אני מזמינה אתכם להתבוננות פנימית במשמעות הרגשית-נפשית של האלרגיה.
כשאני אלרגי למשהו זה אומר שאני מגיב אליו באופן קיצוני, שכביכול אינו נחשב בגדר ה'נורמה'. שלא כל אחד היה מגיב אליו באופן כזה. אז מה מיוחד אצלי? מדוע הגוף שלי מרגיש צורך להגיב באופן כזה?
ברמת מערכות היחסים שלנו עם הסביבה, כמעט כל אחד מאתנו יכול להצביע על משהו או מישהו אליו הוא 'אלרגי'. אם זה הבוס, השכן, בן/בת הזוג, אחד מהילדים או אפילו דעה שונה משלי או קבוצת אוכלוסייה כזו או אחרת. איך אני יודע שאני אלרגי? פשוט מאד- הדבר מעורר בי רגש של כעס, פחד והתנגדות, המפגש עם הדמות הזו מוציא אותי מדעתי.. אני פשוט...לא יכול לסבול אותו!
הנפש שלי מזהה בדמות הזו או בתופעה הזו, במקרה הטוב משהו מציק ומעצבן, או במקרה היותר קשה- אויב או סכנה קיומית ומתוך כך עולים הרגשות השליליים בעוצמה שייתכן מאד שלא אמצא ביחסיי לאנשים אחרים או ביחס אנשים אחרים אל אותה דמות או תופעה.
לפעמים אני יכול לזהות בדיוק מה הנקודה המפריעה לי אצלה ולפעמים לא (וזוהי נקודת בירור חשובה אותה אנו עושים בתהליך הטיפולי), אך מה שבטוח הוא שאני ממש 'אלרגי' אליה.. והסבל הנגרם לי מכך הוא גדול, כי הגוף פשוט מבטא אותי אחד לאחד ומראה לי שיש כאן עבודת עומק לעשות כדי לאזן את פעילותה של המערכת החיסונית שאמורה להגן עלי מדברים מסוכנים באמת.
ישנו משפט ידוע ממסכת נגעים (פ"ב, משנה ה'): "כל נגעים אדם רואה, חוץ מנגעי עצמו". כידוע, המערכת החיסונית פועלת כנגד נגעים וגם הנפש שלנו מנסה להתרחק מנגעים כגון רוע, שחיתות, חוסר צדק ורגשות שליליים. הנקודה אותה אסמן אצל הדמות/התופעה מעוררת האלרגיה אצלי היא ה'נגע' שלו. וכמו שכתוב במשנה- אצל אחרים אני יכול לראות את כל הנגעים, כל הטעון שיפור, כל מה שמפריע לי אצלם, ברור לי בדיוק מה הם צריכים לשנות, למה וכיצד...
ומה עם נגעי עצמי?
כאן בא הבעל שם-טוב ('בעל שם טוב על התורה'- פרשת בראשית) ומפסק את המשפט באופן אחר: "כל נגעים (ש)אדם רואה חוץ- (הם בעצם) מנגעי עצמו".
במבט עמוק, אמיתי ואמיץ מסביר לנו הבעל שם טוב כי בעצם אין דבר כזה נגעים של אדם אחר, מכיון שכל נגע שאני רואה בחוץ- אני רואה אותו כי הוא נמצא בתוכי. כלומר שהמציאות הסובבת כולה מהווה לי מראה שכל חומרי הניקוי, הסטרואידים, האנטי-אלרגניים בעולם לא ינקו אותה עד שאשפשף את הכתם שנמצא על פניי.
בעצם כאשר הופכים את העיניים להסתכלות פנימית רואים, שהפעילות המוגברת של מערכת החיסון שלי מופנית לדברים שאני לא אוהב או לא מקבל בתוכי ומתוך כך אני רואה אותם אצל אחרים. יכול להיות שהם נמצאים אצלי 'בדקות'- לא באותו האופן המוקצן בו הם מופיעים אצל זולתי, אך עצם זה שהדברים מפעילים אצלי רגש פנימי- התעוררות של המערכת החיסונית- מראה שיש לי כאן במה להתבונן.
אז את פרוץ האביב אני לא יכול לשנות וגם לא את הרכב החלב, לא את מציאותם של חתולים בעולם ולא את הבוס/השכן/ בת הזוג וכו'..
אבל את הנקודה הפנימית אצלי שאליה אני אלרגי, אני יכול לברר בשמחה ומתוך אמונה בכוח הבחירה ויכולת השינוי הפנימי האמתי, היכולת לעשות עבודה עמוקה וחווייתית של צמיחה.
בעבודה אינטגרטיבית מהסוג הזה אנו משנים מבפנים חוצה בדרך הנקראת "ארוכה שהיא קצרה"- לאחר הבירור של האלרגיה הפנימית, מול אילו מרכיבים חיצוניים היא הופעלה, מה הם מייצגים בתוכי ואיך אני יכול לבחור אחרת- הולכת ודועכת האלרגיה החיצונית- הפיזית, מכיון שאין עוד צורך בה, תפקידה החשוב והטוב של הפיכתי לאדם סבלן יותר, אוהב יותר ומקבל יותר את הזולת ואת עצמי הסתיים...הבנתי את הרמז ופעלתי לפיו עד שמצאתי את האוצר האמתי- איזון, בריאות ושמחה.
יש לזכור כי מדובר בטיפול אשר דרושה בו מחויבות לתהליך, סבלנות לקצב השינוי וההתנקות של הגוף ואמונה גדולה בכך שהגוף הפיזי הוא הרבה מעבר למעטפת חיצונית שלנו ושיש לו תפקיד מאד משמעותי בהובלה של תהליכי ברור פנימיים, אמונה שכל מה שקורה לנו ברמת הגוף הוא מדויק לפי צרכינו ולצורך התקדמותנו להיות אנשים שמחים יותר, אמתיים יותר ואוהבים יותר- שזוהי בעצם ההגדרה המדויקת ביותר למילה 'בריאות'